, ,

Poziom Hałasu

Poziom Hałasu

Wielu Klientów zwraca się do nas z zapytaniem czy klimatyzator, który zamontują nie będzie im przeszkadzał w życiu codziennym oraz czy nie bezie uciążliwy dla sąsiadów. W tym krótki artykule postaramy się Państwu przybliżyć jak to wygląda w rzeczywistości.

Poziom hałasu generowanego przez klimatyzator ścienny jest istotnym kryterium, szczególnie w kontekście montażu urządzenia w sypialniach, pokojach dziecięcych lub miejscach pracy. Hałas mierzony jest w decybelach (dB) i waha się w zależności od modelu i marki klimatyzatora. Generalnie, im niższy poziom ciśnienia akustycznego mierzonego w dB, tym urządzenie jest bardziej komfortowe w eksploatacji. W przypadku mieszkań np. w bloku musimy podejść do tej sprawy dosłownie z dwóch stron czyli do hałasu emitowanego przez jednostkę (czyli Nasz komfort) w środku oraz tę zamontowana na zewnątrz (komfort sąsiada).

Standardowa jednostka do mieszkania o mocy chłodniczej od 2.5 do 3.5kW marki Haier Tundra Plus według katalogu Producenta generuje od 19 do 39 dB jeżeli chodzi o jednostkę wewnętrzną oraz ok 50dB w przypadku jednostki zewnętrznej.

Skupmy się najpierw na kwestii agregatu, ponieważ o dziwo on jest największym problemem w przypadku decydowania się na montaż klimatyzatora w blokach.  Czy nie będzie przeszkadzał sąsiadom ?

Podpierając się literaturą techniczną* wiemy, że według prawa przemysłowego „TA-Larnii” oraz w ogólnych przepisach administracyjnych dotyczących zezwoleń na użytkowanie instalacji sanitarnych i wytycznych VDI2058 mamy dopuszczalne ciśnienie akustyczne dla obszarów mieszkalnych na poziomie 50dB w dzień oraz 35dB w nocy. Poziom tego hałasu nie może być wyższy w odległości 0.5m przed oknem sąsiada :). Uwzględniając kartę katalogowa oraz przepisy w podanym przypadku nie musimy się martwić o łamanie prawa (podany poziom ciśnienia akustycznego agregatu 50dB jest mierzony w odległości 1mb od niego)  i śmiało możemy montować nasz klimatyzator. Pamiętajmy jednak, że każde ucho jest inne i to, że jesteśmy spokojni pod względem przepisów nie oznacza, że nie będziemy denerwować sąsiada :).

W przypadku jednostek wewnętrznych to już jest tylko i wyłącznie Nasz komfort. Np. w przypadku modelu Gree Amber Prestige poziom ciśnienia akustycznego na najniższym biegu wentylatora to tylko 18dB. Dla porównania 10dB to oddech czy szept natomiast 20dB to szum liści :). Podstawowe modele klimatyzatorów na najniższych biegach oscylują miedzy 22 a 24dB dlatego to Państwo musicie zadecydować czy to ma być szept czy cicha muzyka.

Oczywiście oba przedstawione modele klimatyzatorów znajda Państwo w Naszej ofercie.

*Technika Klimatyzacyjna Hans Jurgen Urllich